آژانس طراحی وب لابراتوآر رسانه

تحلیل بازار در طرح کسب ‌وکار چگونه است ؟

مرداد ۱, ۱۳۹۶
مهدیس محمدی

تحلیل بازار درطرح کسب ‌وکار ( Business plan ) یعنی اطلاعات مربوط به بازار ، صنعت و کلیه‌ی نتایج و یافته‌های تحقیق  در مورد کسب و کار . قسمت تحلیل بازار اغلب بعد از قسمت « توصیف شرکت » در طرح کسب ‌وکار عرضه می‌شود . در این مقاله رسانه لب به بیان تحلیل بازار  و مواردی که شامل آن می شود می پردازد .

تحلیل بازار شامل چه مواردی است ؟

 • چشم‌اندازی از صنعت و کسب و کار

در مرحله نخست باید درباره ی صنعتی را که کسب و کارتان  در آن قرار دارد توصیف کنید . نکاتی مثل ، نرخ رشد زمانی ، اندازه‌ی کنونی صنعت و روندهای صنعت و…  بطور مثال : هم اکنون شرکت در چه مرحله‌ای است ؟ نرخ رشد پیش‌ بینی ‌شده چقدر است؟ تا بتوانید دسته بندی مشتریان  را در صنعت خود ارزیابی کنید .

 • بازار هدف

برای اینکه بازار به آسانی قابل کنترل باشد با بازار هدف خود را به دقت مشخص کنید . این یک اشتباه بزرگ است که به طورسعی کنید به طور همزمان بازار های هدف زیادی را جذب کنید .

موارد زیر را در مورد بازار هدف خود تهیه کنید :

 1. جداسازی ویژگی‌های بازار هدف

خواسته های مهم واصلی مشتریان بالقوه‌ی شما چیست ؟ آیا تا کنون خواسته ها برطرف شده اند ؟ جمعیت شناختی بازار هدف شما در کجا زندگی می‌کنند ؟ روش های فروش های دوره‌ای یا فصلی در بازار، بر تجارت و کسب ‌وکار شما تأثیری دارد ؟

 1. میزان اولیه‌ی بازار هدف

به غیر از اندازه‌ی بازار هدف شما ، چه موارد دیگری در باره ی خریدهای سالانه در کسب و کار خود می‌توانید تهیه کنید ؟ میزان رشد پیش بینی شده بازار برای گروه هدف شما چه مقدار است ؟

 1. چه مقدار از بازار را می‌توانید از آن خود کنید ؟

مقدار سهم بازار و مشتریانی که در یک منطقه‌ی مشخص می‌توانید به از آن خود کنید ، چقدر است ؟ اطلاعات بدست آمده را در طرح کسب‌ وکار و تجارت خود به کار بگیرید.

 1. قیمت گذاری و سود ناخالص

چهارچوب قیمت گذاری ، سطح های حاشیه‌ی سود ناخالص و تخفیفات مورد استفاده درتجارت و  کسب‌ وکار خود را توصیف کنید .

پس از جمع آوری اطلاعات به دست آمده از بررسی‌های بازار و تحقیقات تکمیل شده ، کافی است بر روی نتایج آن متمرکز شده و سایر جزئیات را در ضمیمه « طرح کسب‌ وکار » خود به کار ببرید .

تحلیل رقابتی

در فرایند تحلیل رقابتی در تحلیل بازار، ابتدا شما باید بر اساس محصولات و خدمات رقبای کسب ‌وکار خود را شناسایی کنید و ویژگی‌های رقابتی زیر را ارزیابی کنید .

 • سهم بازار رقبا
 • نقاط ضعف و قوت رقبا
 • بازار هدف کسب ‌وکار شما چقدر برای رقبا اهمیت دارد ؟
 • موانعی که برای ورود شما به بازار وجود دارد
 • چه فرصت‌های مناسبی برای ورود شما به بازار وجود دارد ؟
 • آیا رقبای فرعی وجود دارد که موفقیت شما را در کسب و کارتان تحت تأثیر قرار دهد ؟
 • موانعی که برای بازاریابی اینترنتی کسب‌ وکار شما وجود دارد چیست ؟ ( به طور مثال : تغییرات فناوری ، مبالغ بالای سرمایه گذاری و نبود پرسنل حرفه ای )

چه محدودیت‌های قانونی ای در تحلیل بازار وجود دارد ؟

شکل رویارویی شما با ملزومات قانونی دولتی و خصوصی که تجارت شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد ، چگونه است ؟ چه مبالغی را در قبال این قانونمندی باید پداخت کنید ؟ جهت تهیه یک طرح کسب ‌وکار ( business plan ) کامل و کاربردی باید تمامی نکات فوق را در قسمت تحلیل بازار منظور کنید .

تحلیل بازار

شنبه ها قبل از شروع کار یک مقاله رایگان از لابراتوار رسانه برای بهبود کسب و کار خود دریافت کنید

درباره

پاسخ دهید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند.

شنبه ها قبل از شروع کار یک مقاله رایگان از لابراتوار رسانه برای بهبود کسب و کار خود دریافت کنید

شنبه ها قبل از شروع کار یک مقاله رایگان از لابراتوار رسانه برای بهبود کسب و کار خود دریافت کنید