آژانس طراحی وب لابراتوآر رسانه

برند و برندینگ چیست؟

برند چیست؟ برندینگ چگونه انجام می‌شود و به چه کار می‌آید؟(قسمت اول)

اسفند ۲۲, ۱۳۹۵
بهروز پهلوانی

برند چیست؟ آیا برند همان اسم شرکت یا محصول و یا لوگو است؟ برندینگ چه تفاوتی با برند دارد؟ مگر کار برندینگ یا برندسازی را آتلیه‌های طراحی یا آژانس‌های تبلیغاتی انجام نمی‌دهند؟ چطور می‌توان کار برندسازی یک مجموعه بسیار تخصصی را به سازمانی که تخصص دیگری دارد سپرد؟ منظور از استراتژی برند چیست و مگر تفاوتی با استراتژی کسب‌وکار دارد؟ و از همه مهم‌تر، آیا برندسازی به هزینه آن می‌ارزد و چیزی بر ارزش‌های مجموعه می‌افزاید؟

با پیشرفت صنعت بازاریابی در کشور، مقوله «برند» و «برندینگ» یا «برندسازی» هم روز به روز در سطح کسب‌وکارهای داخلی مطرح‌تر می‌شود. حتی اگر هیچ برخورد تخصصی با این مفهوم نداشته باشید، بسیار محتمل است که در سطح شهر یا در روزنامه‌ها با آگهی‌هایی مواجه شوید که وعده از «ثبت شرکت و ثبت برند» می‌دهند. اما «ثبت برند» چه معنایی دارد و پاسخ پرسش‌های مطرح شده در پاراگراف قبل چیست؟

اجازه دهید با سؤالی دیگر پاسخ را آغاز کنم. دیدن یا شنیدن این نام‌ها چه چیزی را به خاطر شما می‌آورد:«مک‌دونالدز»، «اپل»، «گوگل»، «سایپا»، «مادیران»، «کاله». این دسته از نام‌ها چطور:«کلنکس»، «ریکا»، «تاید»، «نیسان». در بین این دو دسته از نام‌ها البته تفاوت بزرگی هست که در نوشتارهای بعد به آن خواهم پرداخت، اما تا به اینجا، آیا شنیدن هرکدام از این نام‌ها مجموعه‌ای از تصاویر، پیام‌ها، احساسات و خاطرات را در ذهنتان زنده نمی‌کند؟ چطور یک نام به تنهایی تمام این‌ها را در خود جای می‌دهد؟ تفاوت این نام‌ها با نام‌های دیگری مثل «امیر عدنان» یا «بونمی کوکو» چیست؟

برند به بیان ساده، مجموعه‌ای از المان‌هاست که احساس خاصی را در مخاطب به وجود می‌آورد. برند شما، اعتبار شما، پیام و هدف شما و آن چیزیست که شما را از رقبایتان متمایز می‌کند. جف بزوس مؤسس سایت «آمازون» برند را این‌گونه تعریف می‌کند: «برند شما، چیزیست که دیگران، وقتی شما در اتاق نیستید، راجع به شما می‌گویند.»

مسلماً هیچ راهی وجود ندارد که شما با تمام مشتریان بالقوه‌تان ملاقات کرده و در خصوص محصولات، پیام‌ها، ارزش‌ها و دیگر ویژگی‌های خاص کسب‌وکارتان توضیح دهید و برایشان روشن کنید که چرا باید به جای رقیبتان به سراغ شما بیایند. شاید بتوان این مسأله را با تبلیغات حل کرد، اما به طور قطع ضریب تأثیر هر بار تبلیغ شما هرگز کامل نخواهد بود. شما هرگز نخواهید توانست یک تبلیغ را به تمام مشتریان بالقوه‌تان نشان دهید؛ از طرفی هم تکرار دائم یک تبلیغ که ویژگی‌های شما را بیان می‌کند حوصله سر بر و کسل‌کننده است و احتمالاً به یک ضدتبلیغ تبدیل می‌شود، و شاید به همین دلیل است که صنعت تبلیغات هم هرروز بیشتر به سمت خلاقیت می‌رود و از الگوهای قدیمی فاصله می‌گیرد. بنابراین به نظر می‌رسد اگر بشود تمام این‌ها را در مجموعه‌ای از المان‌های کوچک جای داد تا با استفاده از آن‌ها، بدون خسته کردن مخاطب و در پلتفرم‌های گوناگون یادآوریشان کرد(تا مشکل تبلیغات خلاق هم حل شود)، مشکل بزرگی حل خواهد شد.

این دقیقاً همان کاریست که برند برای شما انجام می‌دهد.

در این سلسله مقالات با پاسخ به سؤالات ابتدای این مقاله، قصد داریم با بیانی نسبتاً ساده مفهوم برند، جایگاه آن در مارکتینگ و تأثیرش را بر توسعه و پیشرفت کسب‌وکار بررسی کنیم.

قسمت دوم

قسمت سوم

شنبه ها قبل از شروع کار یک مقاله رایگان از لابراتوار رسانه برای بهبود کسب و کار خود دریافت کنید

بهروز پهلوانی

درباره

علاقمند به حوزه‌های استراتژی، برندینگ، کپی‌رایتینگ، دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا، و هم‌چنین مطالعه و به روز بودن، خلق کردن و بهره‌گیری از آثار خلاقانه و نیز تحلیل و بررسی.

پاسخ دهید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند.

شنبه ها قبل از شروع کار یک مقاله رایگان از لابراتوار رسانه برای بهبود کسب و کار خود دریافت کنید

شنبه ها قبل از شروع کار یک مقاله رایگان از لابراتوار رسانه برای بهبود کسب و کار خود دریافت کنید