آژانس طراحی وب لابراتوآر رسانه

انواع بازاریابی و کاربرد آن ها

خرداد ۶, ۱۳۹۶
مهدیس محمدی

هر فردی که به نحوی برای انجام اموری در کسب و کار ، با استراتژی و ساختار خاصی برای رسیدن به هدف سازمان حرکت کند ، با واژه بازاریابی  آشنا شده است. از شما می پرسیم ، بازاریابی چیست؟ آیا قادر به توصیف این کلمه هستید؟

بازاریابی چیست؟

بازاریابی یک عمل مدیریتی -اجتماعی است ، که بوسیله ی آن افراد و گروه‌ها از طریق تولید و مبادله  با یکدیگر ،  نیازها و خواسته‌های خود را تأمین می‌کنند. بازاریابی در صورتی اتفاق می افتد که فرد اقدام به رفع نیازها وخواسته های خود از طرق خاص کند ، که آن را مبادله می نامیم. برای آن که این مبحث را به خوبی درک کنیم باید در ابتدا درکی از بازار و عوامل مؤثر آن داشته باشیم.

تعریف بازار

بازار مکانیست برای مبادلات بالقوه ، در صورت وجود حتی یک متقاضی برای محصولات یا خدمات ، می توان گفت بازار وجود دارد. وسعت بازار به عوامل زیر بستگی دارد:

  • محصول مورد نیاز مخاطبین باشد.
  • مخاطبین حاضر باشند ، برای به دست آوردن محصول ، منابع لازم را مبادله کنند.

بازاریابی

انواع بازاریابی

انواع بازاریابی که در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند متفاوت و بسیار متنوع هستند. که ما چند نمونه از آن ها را بیان می کنیم:

·  بازاریابی عصبی

این روش اخیرا مورد توجه فراوانی قرار گرفته است که تلفیقی از دو علم بازاریابی و عصب‌شناسی است. هدف بازاریابی عصبی انتقال پیام‌ و مفهوم بازاریابی به افراد و افزایش هر چه بیشتر احتمال خرید توسط مخاطبین است. در نتیجه بودجه بازاریابی و تبلیغات کاهش می‌یابد.

·  بازاریابی سبز

بازاریابی سبز فرایندی اجتماعی است ، این روش نیازها و خواسته ها را در زمینه اثرات مضر و مخرب بر روی محیط زیست به حداقل میرساند. این بدیهی است که فعالیت های زیست محیطی در همه معیارهای شرکت  به ندرت جای می گیرد.  به علاوه بسیاری از شرکت ها ، معیارهای سنتی را برای ارزیابی موفقیت نوآوری های سبز به کار می برند.

این روش می تواند شامل این موارد باشد:

حفاظت از منابع طبیعی، جلوگیری از گرم شدن زمین، استفاده پایدار از منابع، کاهش آلودگی های صوتی و زیستی،

·  بازاریابی اجتماعی

هدف اصلی بازاریابی اجتماعی ایجاد تغییر رفتار افراد است ، بگونه ای که منفعت خودش و جامعه را دربر می گیرد. به عبارت دیگر هدف اصلی این روش، تاثیر بر رفتار فردی مردم و ارتقاء سطح آگاهی جامعه می باشد نه کسب منافع اقتصادی. از این نوع بازاریابی برای ارتقای بهداشت عمومی، کاهش آسیب های سوانح و همچنین حفاظت از محیط زیست استفاده می شود.

·  بازاریابی تلفنی

این نوع بازاریابی، یکی از روش های مهم در بازاریابی است. که خود شامل مواردی همچون تبلیغات ، ترویج فروش ، فروش شخصی یا مسقیم  می باشد و به علم  روابط عمومی  نیازمند است.

·  بازاریابی صنعتی

بازاریابی صنعتی یا همان B2B marketing ، شامل فروش محصول یا خدمات یک شرکت به شرکت دیگر می‌باشد. که دارای تکنیک های خاص است و به شیوه‌ای منحصربه‌فرد اجرا می‌شود. یک مصرف‌کننده، محصولات را بر اساس قیمت ، محبوبیت و موقعیت آن ها در بازار و دیگر محرک‌های احساسی خریداری می‌کند، در حالیکه خریداران صنعتی بر حسب قیمت و سود بالقوه محصولات اقدام به خرید آن ها می‌کنند.

·  بازاریابی مستقیم

بازاریابی مستقیم نوعی از بازاریابی است که در آن به طور مستقیم با بازار هدف تماس برقرار می شود. بازاریابی مستقیم در حالت شخصی ، از طریق تماس های تلفنی، نامه های پستی، فکس و … صورت می پذیرد و در حالت رسانه ای از طریق تبلیغات در مجلات، تلویزیون و …

·  بازاریابی شبکه ای

این نوع از بازاریابی ، نوعی شیوه فروش است که در آن محصولات و کالاها ، بدون تبلیغات و بدون واسطه به فروش می‌رسند، افراد پس از خرید می‌توانند محصولات را بازاریابی کنند و سود بگیرند. درآمد در این روش، هم از فروش مستقیم کالا و هم در ازای فروش از طریق زیرمجموعه کسب می‌شود.

·  بازاریابی حسی

در این روش ، که به صورت یکپارچه و سیستمی است ، افراد بازار هدف را از طریق تعامل با برند به خود معطوف می نماید. در واقع این نوع بازاریابی ، شناسایی و پاسخگویی به نیازها و خواسته های مشتری از طریق ایجاد شخصت در برند و با تولید حس مثبت در زندگی نمایان می شود. کمپین بازاریابی حسی بر اساس یک ارتباط دو طرفه میان برند و مصرف کننده است. که یک تجربه شیرین و خاطره انگیز از برند را در ذهن مشتری خلق می کند.

 

 

درباره

پاسخ دهید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند.

شنبه ها قبل از شروع کار یک مقاله رایگان از لابراتوار رسانه برای بهبود کسب و کار خود رایگان دریافت کنید

شنبه ها قبل از شروع کار یک مقاله رایگان از لابراتوار رسانه برای بهبود کسب و کار خود رایگان دریافت کنید