آژانس طراحی وب لابراتوآر رسانه

ابزار تست SELENIUM چیست؟

اسفند ۱۴, ۱۳۹۶
محیا خیری

تست نرم افزار

تست نرم افزار شاید قسمت نهایی مراحل تولید یک نرم افزار است. بسیاری از پروژه های کوچک و متوسط را پس از برنامه نویسی می توان به صورت دستی تست کرد تا مشکلات احتمالی پیدا و برطرف شوند.

در پروژه های بزرگ به دلیل گستردگی نرم افزار، تست عملکرد نرم افزار بسیار زمان بر و خسته کننده است. به همین دلیل مبحث تست خودکار یا Automated Testing در اینجا اهمیت پیدا می کند.

روش های تست عملکرد

به صورت کلی برای تست عملکرد (functional test) دو روش جعبه سفید (whitebox) و جعبه سیاه (blackbox) وجود دارد. در حالت جعبه سفید، خود برنامه نویس یک روال تست را در قالب unit test برای تک تک کلاس ها و توابع برنامه می نویسد و کد را تست می کند، ولی در حالت جعبه سیاه ما دیگر کاری با ساختار داخلی کد نداریم و فقط به سیستم ورودی لازم را میدهیم و انتظار داریم خروجی درستی به ما بدهد.

وقتی ما به یکی از دوستانمان میگوییم بیا با وب سایت جدیدی که طراحی کردم کار کن و ببین مشکلی پیدا می کنی یا نه، در اصل داریم همان تست جعبه سفید را انجام می دهیم. تست جعبهٔ سیاه نیز به روشی در تست نرم‌افزار اشاره دارد که در آن فرض می‌شود اطلاعاتی در مورد جزئیات داخلی عملکرد نرم‌افزار وجود ندارد و تمرکز تست‌ها بر روی خروجی‌های مختلف در برابر ورودی‌های متفاوت است.

ابزار تست Selenium

یکی از بهترین ابزارهای این تست Selenium است که با این نرم افزار نه تنها می توانید تست هایی را برای هر بخش تعریف کنید، بلکه می توانید تست ها را زمان بندی کرده و به طور خودکار انجام دهید. فرض کنید وب سایت شما ۱۰۰ ویژگی مختلف دارد، شما همه ی این ۱۰۰ ویژگی را تست می کنید و وب سایتتان را منتشر میکنید. بعد از دو روز یک باگ گزارش می شود و یا میخواهید تغییر کوچکی در روند فعالیت کاربر ایجاد نمایید. آیا پس از اعمال تغییرات یا رفع باگ میخواهید دوباره همه ی آن ۱۰۰ ویژگی را تست کنید. اینجاست که سلنیوم به کمک شما می آید و همه ی تست ها را به صورت خودکار انجام می دهد.

تعریف برنامه Selenium

در تعریف اولیه از برنامه Selenium باید گفت سلنیوم یک چارچوب تست نرم افزاری قابل حمل برای برنامه های کاربردی وب است. Selenium ابزار پخش (قبلا همچنین ضبط) برای تست های نوشتن را بدون نیاز به یادگیری یک زبان اسکریپت تست (Selenium IDE) فراهم می کند. همچنین یک زبان خاص دامنه (Selenese) را برای نوشتن آزمایش در تعدادی از زبانهای برنامه نویسی محبوب مانند C #، Groovy، Java، Perl، PHP، Python، Ruby و Scala فراهم می کند. پس از آن تست ها می توانند در برابر بسیاری از مرورگرهای وب مدرن اجرا شوند.

سلنیوم در سیستم عامل های ویندوز، لینوکس و macOS گسترش می یابد. این نرم افزار منبع باز است که تحت مجوز آپاچی ۲.۰ منتشر می شود: توسعه دهندگان وب بدون هزینه میی‌توانند آن را دانلود و استفاده کنند.

سلنیوم دو بخش اصلی به نام های سلنیوم IDE یا (selenium IDE) و سلنیوم وب درایور (selenium webdriver) دارد. سلنیوم IDE یک addon برای فایرفاکس است و پس از نصب آن می توانید آیکن آن را در کنار نوار آدرس ببینید. وقتی روی آیکن آن کلیک کنید، سلنیوم شروع به ضبط فعالیت های شما می کند. همه کلیک ها، پر کردن فرم ها و … . حتی خودتان هم می توانید به آن دستوراتی بدهید، مثلا اسکرین شات گرفتن از صفحه!

آیا شما نیز با سیستم های تست کرده اید؟ اگر ابزار تست بهتری سراغ دارید با ما در میان بگذارید.

درباره

پاسخ دهید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند.

شنبه ها قبل از شروع کار یک مقاله رایگان از لابراتوار رسانه برای بهبود کسب و کار خود دریافت کنید

شنبه ها قبل از شروع کار یک مقاله رایگان از لابراتوار رسانه برای بهبود کسب و کار خود دریافت کنید